Mieszko I - nasz patron

Written by admin

Z okazji Dnia Chrztu Polskiego, który przypada na 14 kwietnia warto sobie przybliżyć postać Mieszka I - patrona naszej szkoły. Był to książę z rodu Piastów. Ród ten władał plemieniem Polan, zamieszkującym okolice Gniezna i Poznania. W czasie swojego panowania, które rozpoczął w połowie X wieku, Mieszkowi udało się podporządkować  ziemie innych plemion – Pomorzan, Wiślan, Ślężan i Opolan. Głównym grodem było Gniezno. 

 

W 966 roku, dzięki małżeństwu z księżniczką Dobrawą, za pośrednictwem Czech Mieszko przyjął wraz ze swoim dworem chrzest, a tym samym wprowadził Polskę do kręgu zachodniego chrześcijaństwa. Niestety, nie wiadomo, gdzie odbyła się uroczystość chrztu polskiego władcy. Jednym z prawdopodobnych miejsc jest wyspa Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica.

W 968 roku w Poznaniu powstało pierwsze biskupstwo z biskupem Jordanem na czele. Przyjęcie chrześcijaństwa miało wpływ na zatarcie różnic między plemionami, modernizację kraju i  rozwój kultury. Tak to wydarzenie opisuje dwunastowieczny kronikarz Wincenty Kadłubek:

Pierwszy więc książę polski Mieszko dostąpił łaski chrztu za sprawą wiernej żony; a dla sławy jego i chwały w zupełności wystarczy [jeśli powiemy], że za jego czasów Światłość niebieska nawiedziła królestwo polskie.

Decyzja o małżeństwie z księżniczką czeską była ważna także ze względów politycznych, ponieważ gwarantowała sojusz z Czechami. 

Decyzja o małżeństwie z księżniczką czeską była ważna także ze względów politycznych, ponieważ gwarantowała sojusz z Czechami. Mieszko zawarł również układ z cesarzem niemieckim Ottonem I. Polski władca uznał zwierzchność cesarza, zyskując w zamian jego przychylność.

Rozwój terytorialny państwa Mieszka zaniepokoił niemieckiego margrabiego Hugona. W 972 roku niemiecka wyprawa zaatakowała polskie ziemie, jednak w bitwie pod Cedynią nad Odrą Niemcy zostali przez wojów Mieszka rozbici. To zwycięstwo pozwoliło utrzymać władzę polskiego księcia nad Pomorzem Zachodnim.

Co ciekawe, w czasach Mieszka I pojawiły się pierwsze polskie monety – denary. Usprawniły wymianę handlową, świadczyły także o niezależności polskiego władcy.

Historycy uważają Mieszka za sprawnego polityka, dobrego wodza, utalentowanego władcę. Pod koniec panowania jego państwo zajmowało obszar ok. 250 tys. km² i liczyło ok. miliona mieszkańców.

Przebieg granic państwa Mieszka wyraźnie określa spisany ok. 990 roku dokument, tzw. Dagome iudex. Książę potwierdza w nim oddanie swych ziem pod opiekę św. Piotra, czyli papieża, który był wówczas równie silny jak cesarz. To posunięcie zwiększało szanse utrzymania niezależności politycznej.  

Czy wiesz, że...

Według legendy przyszły książę urodził się niewidomy. Wzrok odzyskał dopiero w trakcie uczty wyprawionej z okazji obrzędu postrzyżyn w dzień jego siódmych urodzin. Książę Siemomysł uznał ten cud za znak pomyślnego panowania jego syna. Przez wieki  uważano, że odzyskanie wzroku było zapowiedzią przyjęcia przez księcia i cały kraj wiary chrześcijańskiej.

źródło: https://muzhp.pl/pl/c/2204/mieszko-i