„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – wystawa w bibliotece szkolnej

Written by Ewa Smólska

W związku z przypadającą 19 kwietnia 81 rocznicą wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim pani Ewa Smólska włączyła Bibliotekę Pobożniaka do „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Polin, w której wezmą udział uczniowie kasy 1d, 2c, 2d i 2e z opiekunami: panią Anetą Radzik i panią Edytą Ostapkowicz.  Uczniowie przygotują papierowe żonkile, które będą wszystkim rozdawać  w rocznicę zrywu. Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa „Polacy Ratujący Żydów w Czasie II Wojny Światowej”.

Święto Chrztu Polski i naszego patrona

Written by admin

14 kwietnia obchodzimy święto poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski umownie datowanego na 14 kwietnia 966 r. Przyjęcie chrztu przez księcia Polan Mieszka I, tradycyjnie uważane za początek chrystianizacji Polski. Niekiedy uważa się je również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Chrzest Polski datuje się na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.

Planszówki w czytelni

Written by admin

W ramach projektu p. Joanny Nickiej "Planszówki w bibliotece szkolnej" do czytelni zostały zakupione gry dla uczniów: Dixit, Wirus, Kruki, Sen, Szachy , Monopoly, Rummikub, Tajniacy, Kolejka, Tajemnicze podziemia (większość wybrana przez uczniów). Gry zostały zakupione przez Radę Rodziców i można z nich korzystać w godzinach pracy czytelni.

Wystawa z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych

Written by Ewa Smólska

1 marca Święto Żołnierzy Wyklętych ustanowione przez Sejm w 2011 roku. W Bibliotece i na parterze szkoły dostępna jest wystawa edukacyjna ku czci partyzantów, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.

21 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Written by admin

Święto zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.